Baba várás - szülővé válás
Meglátod, megtetszik, találkoztok, megint találkoztok, és egyre jobban várod Őt. Tetszik, egymásba szerettek és úgy döntötök, hogy jó lenne együtt élni az életet. Tele vagytok lelkesedéssel, csupa jóság a közös élet, mindketten örültök az új kapcsolat indulásának, úgy alakítjátok, ahogy szeretnétek, pozitív érzésekkel. Nem szeretnétek ugyanazokat a hibákat elkövetni, amit a szüleitek, nagyszüleitek, de egyszer csak, kezdetek úgy reagálni egymásra, a helyzetekre, amikbe kerültök, mint a korábbi kapcsolataitokban, vagy „Pont, mint anyámék!” „Pont, mint nagyapámék!”
Tehát! A párkapcsolati kötődéseink, ahogy viszonyulunk a párunkhoz, ahogy kapásból válaszolunk neki, azt mind-mind meghatározza, hogy milyen alapcsomagot hozunk magunkkal a származási családunkból. Az már nagyon jó kiinduló pont, ha tudjátok, hogyan nem szeretnétek, és az okokra is kíváncsiak vagytok, mert így megelőzhetővé válik a minták másolása. Látjátok? Ti is kaptatok valamit otthonról, a szüleitek is hoztak valamit, és nagy eséllyel tovább adhatjátok ezeket a mintákat a gyermekeiteknek. Az, hogy mit adtok tovább, az innentől kezdve már csak rajtatok múlik. A nem segítő minták tudatosítása és azok fölülírása hosszú folyamat, hiszen, amit „húszon sok” éven át gyakoroltatok, azt készültök megváltoztatni a jelenben. Cél: a jelen helyzet aktuális pillanatai határozzák meg a viselkedéseiteket egymással és a gyermekeitekkel, és nem a hosszú évtizedekkel ezelőtti események.
Mire van szüksége a gyermeketeknek az első napoktól kezdve?
- Biztonságos kötődésre (elfogadásra, biztonságra, válaszkész gondozásra, stabilitásra, melegségre, bizalomra)
- Önálló kezdeményezésre, a hatékonyság megtapasztalására, önazonosság, valahova/valakihez tartozás érzésére
- Jogos igények és érzelmek kifejezésének szabadsága (hogy a gyermek megtanulja a saját érzelmeit felismerni és kezelni, ahhoz szükséges, hogy kifejezhesse, amit érez, amire szüksége van és arra a szülő odafigyeléssel és elfogadóan reagáljon, még ha a viselkedést nem is, de az érzéseket igen)
- Spontaneitás és játék (egy fárasztó nap után a felnőttek is vágynak arra, hogy azt csináljanak, ami az eszükbe jut, pl. barátkozás, kikapcsolódás, játék, olvasás stb.), együtt töltött idő, közös játék.
- Reális korlátok és önkontroll (Megfelelő önszabályozás akkor alakul ki a gyermekben, ha a szülők által felállított szabályok következetesek, igazságosak, észszerűek, nem túl szigorúak és nem túl lazák. Könnyen belsővé tehetők. Mint a játékszabályok, amik mindenkinek elfogadhatók )
- Kölcsönösség.