Veszteségek feldolgozása
Érezte már valaha, hogy összetört a szíve? Ha igen, akkor Önnek biztosan volt veszteség az életében, akár haláleset, válás, szakítás, csalódás, költözés vagy háziállat elvesztése során.
„… mert azt megtanultuk, hogyan szerezzünk meg valamit, de azt nem, vajon mit tegyünk, ha elveszítjük azt…”
„A feldolgozás azt jelenti, hogy visszakapjuk kellemes emlékeinket, anélkül, hogy lelkiismeret furdalás vagy bűntudat árnyékolná be őket.” (J. W. James-R. Friedman)
Mi a gyász?
Amikor szomorú és fájdalmas dolgok történnek életünkben, a természetes és normális emberi reakciónk erre, hogy fájdalmat és szomorúságot érzünk. A gyász mindazoknak a gyakran egymással ellentétben álló érzelmeknek az összessége, amiket egy nagy változás, életünk addig megszokott rendjének felborulása okoz.
Általános gyászreakciók:
- csökkent koncentrációs képesség
- elérzéstelenítettség érzése
- érzelmi hullámvasút
- étkezési zavarok
- alvási zavarok
Az érzelmi kötődéssel bíró kapcsolataink elvesztését vagy életünk jelentős fordulatait minden esetben gyászfolyamat követi. Ilyen a haláseset, válás, költözés, családalapítás, örökbefogadás, vetélés, munkahely váltás, háziállat elvesztése, stb. Az ezeket követő ellentmondásos érzelmek összességét takaró természetes lelki folyamatnak (gyász) nincsenek szakaszai, nem gyógyítja az idő, sokszor félelmetes, és azt sem tudjuk, hogy mit tegyünk. A Gyógyulás a gyászból című, magyar nyelven is megjelent könyvben leírt, általam is ajánlott önsegítő módszer hatékony segítséget nyújt úgy, hogy programon végig haladva a Módszer Specialistái segítik a gyászolókat abban, hogy beazonosítsák feldolgozatlan veszteségeiket és a program feladatainak elvégzésével megismerjék a feldolgozás élményét és egy élethosszig tartó eszközt kapjanak a veszteségeik feldolgozásához csoportos és egyéni formában is.