Önismeret - Kincskereső meseterápia

Önismeret

„Az egyetlen, ami valóban segít, önmagunk megismerése és a szellemi és morális beállítódásnak ezáltal véghez vitt megváltoztatása.” (Carl Gustav Jung)

Az önismeret fejlődő és fejleszthető képesség, mely formálható önmagunk megfigyelésével és elemzésével, illetve a környezetünk felénk irányuló visszacsatolásai, válaszai által kialakuló énképünk tudatosításával.

Az önismeret felszínén az egyéni adottságaidat, képességeidet, tudásodat, céljaidat, akaraterőd mértékét, kitartásodat ismered meg. Mélyebb szintjén pedig megismered indítékaidat, motívumaidat, viselkedésednek okait, előzményeit. Tudod, hogy milyen élmények, történések alakították ki jelenlegi viszonyulásaidat, érzéseidet, és tudatában vagy annak, hogy a viselkedésed mennyire áll összhangban szándékaiddal, céljaiddal. Társas szinten az egyén tudatában van annak, hogy hogyan látják őt mások, s hogy ez mennyire egyezik az önmagáról kialakított képpel. Ismeri különböző társadalmi szerepeit, azokhoz kapcsolódó tulajdonságait, szokásait, valamint tudja, hogy hogyan tud megfelelni az iránta támasztott követelményeknek.

Az önismeretszerzés módjai
Az önismeret fejleszthető egyedül, csoportosan, illetve egyéni terápia keretében is. A sikeres önismereti munkához elengedhetetlen önmagunk szeretetteljes elfogadása; a cselekedeteinkért való felelősségvállalás; az önmagunkhoz való őszinteség és az empátia, azaz a másik személy irányában kialakított beleérző, megértő viszonyulás.

Egyéni önismereti munka
Felnőttként az önismeret fejleszthető úgy, hogy megfigyeljük viselkedésünket, testünk jelzéseit, érzéseinket, vagy visszajelzést kérünk a hozzánk közel állóktól.

Csoportos önismereti munka
Az önismeret hatékonyan fejleszthető csoportban is. Az ilyen csoportos alkalmak révén jobban megismerhetjük önmagunkat, viselkedésünket, másokhoz való viszonyunkat, és megtanulhatjuk vállalni önmagunkat. Segítségével elsajátíthatjuk az őszinte, egyértelmű kommunikációt, hogy alakítani, formálni tudjuk kapcsolatainkat. Képesekké válhatunk a kooperációra, önmagunk és mások menedzselésére, az asszertív viselkedésre, valamint arra, hogy problémafeltáró- és kezelő képességeink segítségével veszteség nélkül tudjuk megoldani konfliktusainkat.

Terápiás önismereti munka
Egy segítő szakember segítségével, aki a pszichoterápia eszközeivel egyengeti a kliens önmegismerésének útját.

Firka- és rajzelemzés

Tetten érted már magad firkálás közben? Esetleg egy találkozó, telefonálás vagy értekezlet közben? Létezik tudományos módszer az egyéni jelentések hiteles megfejtésére bármilyen rajzban, firkában, festményben, ami hallatlanul izgalmas!
Fontos megérteni! A rajzelemzés komoly pszichológiai és pszichodiagnosztikai betekintést ad a személyiség működésébe, de sosem szabad szótárszerűen kezelni.

Mindig összefüggésekben kell gondolkodni. Ezek az úgynevezett projektív rajzok másként működnek, mint a kérdőíves tesztek. A rajzok sokszor olyan jellemzőket is megmutatnak, amelyeket nem kérdeztünk, nem is gondoltunk, esetleg a vizsgált személy sem tud saját magáról. Segítségével a személyiség mély rétegeibe kapunk betekintést.

Milyen területeken használható? Például:

  • Közösrajz elemzése: megmutatja a vezető személyiséget, a szorongót, a pszichopatát a csoportos helyzetben, hogy hogyan reagálnak más személyek hatására, a velük való kapcsolatban.
  • Párkapcsolati elemzésre
  • Erőforrások keresése, mozgósítása
  • Belenézünk a múltba és a jövőbe (Életút-teszt)
  • Iskolai/óvodai környezetben hogy érzi magát a gyermek
Tranzakcióanalízis
Az önismeret magas szintje! Életünk során többnyire társas érintkezésekben veszünk részt, de nem mindegy, hogy hogyan vagyunk jelen. A beszélgetéseink stílusa, szóhasználata, hangszíne részben teljesen ösztönös, személyiségünkből fakad, egy másik része viszont tudatos, átgondolt, tekintettel van az adott helyzetre, beszélgetőpartnerünkre, az ő állapotára, pozíciójára, a beszélgetés egyéb körülményeire.
Tranzakció elemzésről vagy tranzakció analízisről beszélünk, amikor azt állapítjuk meg, hogy adott kommunikációs szituációban milyen én-állapotok mozgósították az ingert, és milyenek váltották ki a választ.
Valaki úgy beszél veled, mint egy gyerekkel, pedig te már nem vagy gyerek és ő nem is az anyukád/apukád? Jobb lenne, ha felnőtt beszélne felnőttel?
Elkerülnéd a játszmákat és a manipulációkat? Szeretnéd fölismerni ezeket?

Sématerápiás munka

“Én már ezen túl vagyok, régen volt.”
…gondolják sokan, akik próbálják maguk mögött hagyni a fájdalmas gyerekkori emlékeket.
Közben nem értik, miért kerül annyi akadály az útjukba, miért találják magukat újra és újra ugyanazokban a szituációkban,
sikertelen párkapcsolatokban, munkahelyi konfliktusokban.
Mintha valaki folyamatosan nehezítené a dolgukat és a boldogulásuk útjában állna.
Ez így is van.
Ez a valaki pedig a legtöbbször mi magunk vagyunk.
Tudattalanul is keressük azokat a helyzeteket és személyeket, amelyek ismerősek számunkra, amelyekkel újra kreálhatjuk azokat a szituációkat, amiket gyerekként átéltünk, ami biztonságos, hisz már ismerjük…
Ám, ettől még nem jó nekünk.”
Segítek megérteni, mi zajlik benned, egy családban, ahol az alkoholizmus, a munkamánia vagy bármilyen függőség a mindennapok része.
Ami még fontosabb: iránymutatást kaphatsz ahhoz, hogy az átélt eseményeket, elraktározott mintákat megfelelően kezeld és ne hassanak rád negatívan, ne gátoljanak.
Több módszer közül választhatsz, de össze is kapcsolhatod őket, attól függően, hogy mire vagy kíváncsi magaddal kapcsolatban ? (Tranzakció Analízis, Sématerápiás konzultáció, firka- és rajztesztek, veszteségek kezelése)

Kincskereső Meseterápiás Módszer

Mindenkinek volt gyerekként kedvenc meséje. De belegondoltunk már abba, hogy miért éppen az lett a kedvencünk? Gyakran a választott mesék az aktuális problémáinkat, életkérdéseinket hordozzák magukban, és a mesehősökön keresztül mi is a való életben található hasonló konfliktusokkal találkozhatunk. A hősök útmutatást adhatnak, és segíthetnek minket a megoldáshoz és a fejlődéshez.

A mese ősidők óta velünk élő műfaj, amely a vágyainkból, fantáziánkból és érzelmeinkből született. Magába foglalja az élet törvényszerűségeit, lelki folyamatait. Régen nem egy gyerekműfajról beszélhettünk, hanem kifejezetten felnőttek osztották meg egymással a történeteket, ezért a mesék ugyanúgy útmutatást adhatnak felnőttnek és gyereknek egyaránt.

A Kincskereső Meseterápiás Módszer egy egyénileg és csoportosan is alkalmazható módszer. Relaxációval képet hívunk elő a beszélt történetből, amit különböző módokon megalkothatunk (pl. porpasztell, olajpasztell). Ehhez nem szükséges semmilyen művészi előképzettség vagy tapasztalat. Az alkotások egyéni, sokféle értelmezést adhatnak ugyanahhoz a meséhez. Olyan saját belső megoldásokra és erőforrásokra lelhetünk, amikre korábban nem is gondoltunk. Ezzel tudják a mesék mélyíteni az önismeretünket, és tudjuk jobban megismerni önmagunkat.

Vedd fel velünk a kapcsolatot
és 1 héten belül válaszolunk

4 + 12 =