Egészségmagatartás

Ezzel a területtel az alkalmazott egészségpszichológia foglalkozik, egy igen fiatal terület, nagy és gazdag előzménnyel a betegellátás területéről. Az egészségpszichológiai szakpszichológusok célja, hogy az egészségügy területén (szomatikus betegellátás, prevenció/megelőzés és rehabilitáció) a hatékonyabb betegségmegelőzésben és a gyógyító munka megvalósulásában vegyenek részt.

Kérdés, hogy az egyén mennyire felelős a saját egészségéért, és mennyire tudja befolyásolni a gyógyulást?
Korunkban az egészség fogalma kapcsán jellemző, hogy a magatartási és a környezeti felfogás egyaránt fontossá vált, ideális esetben a gyógyítás során a biológiai, pszichológiai és társadalmi tényezőket egyaránt figyelembe veszik. „Az egészség olyan fokon áll, amennyire az egyének és közösségek képesek önmaguk kiteljesítésére és szükségleteik kielégítésére, valamint képesek megbirkózni a környezet
kihívásaival. Az egészség a mindennapi élet forrása, nem az élet célja; egy pozitív fogalom,
amely a társadalmi és egyéni erőforrásokat éppúgy szem előtt tartja, mint a fizikai
képességeket” (World Health Organization 1984). A fejlett országokban elsősorban a krónikus, nemfertőző betegségek okozzák a főbb egészségügyi problémákat. E betegségek mögött viszont jelentős mértékben életmódbeli szokások, az egyes egyének egészségmagatartása húzódik meg. Egészségünk alakításáért nagy részben mi magunk vagyunk felelősek, ugyanis egészségmagatartásunk, káros vagy hasznos életmódbeli szokásaink betegségek kialakulásához vagy megelőzéséhez hozzájárulhatnak. Az egészségmagatartás hatással van a vezető halálokokra és a főbb megbetegedésekre, beleértve a betegségek kialakulását, illetve előrehaladását, a kezelések hatékonyságát és az életminőséget. Így aztán egyértelműnek tűnik, hogy a leggyakoribb betegségek jelentős része visszaszorítható az egészségmagatartás megváltoztatásával.

Felismerés, információ gyűjtése, döntés, elhatározás, cselekvés. Vagy mégsem? Felismerés, információ gyűjtése, döntés, elhatározás, esetleg halogatás…? Miért is?

Halogatás helyett cselekvésbe fordulni néha nehéz, de nem vagy egyedül. Gyere, keress fel!

Vedd fel velünk a kapcsolatot
és 1 héten belül válaszolunk

2 + 10 =